Skriv ut

Kan en testamentsarving tape sin rett hvis han venter med å melde fra om at han har krav på testamentsarv?

Den som mener å ha krav på testamentsarv, må melde fra til tingretten eller til en av arvingene som ellers ville hatt krav på arven (vanligvis testators slektsarvinger) innen seks måneder etter at testator døde, eller innen seks måneder etter at testamentsarvingen ble klar over testamentet.

Som regel kjenner alle de involverte til testamentet.  Men sett at testator har latt testamentsarvingen oppbevare testamentet, og ingen andre vet om det.  Da må testamentsarvingen sørge for å legge frem testamentet innen seksmånedersfristen, ellers taper han arveretten.

Arveloven §65

Jeg har et spørsmål jeg lurer på.

Du kan sende inn spørsmål i skjema. Det koster kr 590,- hvis det holder at du får svar på epost.

Når du sender inn spørsmålet, vil du bli sendt videre til STRIPE for sikker betaling (med Visa eller Mastercard). Husk å ha ditt kodekort eller kodekalkulator tilgjengelig.

    Jeg vil gjerne ha hjelp i forbindelse med følgende spørsmål:



    Advokatfirmaet DA NorJus’ økonomiske ansvar for svar gitt her, begrenser seg til prisen for å få svar. Les her om våre vilkår ellers.